بوم راهبند(barrier boom) نواری است که از طریق آن به وسایل نقلیه و عابران پیاده اجازه عبور یا مسدود کردن مسیر حرکت را می دهد . تیرک یا بوم یکی از متعلقات راهبندهای اتوماتیک هستند که قابلیت تنظیم شدن دارند و کار را برای مسئول نگهبانی آسان می کند.در ادامه قصد داریم بیشتر در مورد بوم و راهبندهای اتوماتیک ودستی بپردازیم با ما همراه باشید.

کاربرد بوم راهبند

بوم راهبند همان میله یا نواری است که به وسیله دستگاه راهبند با تنظیم گردش 90 درجه ای عمودی مسیر را برای عبور وسایل نقلیه و عابرین باز و مسدود می کند.

راهبند ها موانعی هستند که در خیابان برای کنترل ترافیک، امور عمرانی شهری و کنترل اعتراض و .. استفاده می شود .از راهبندهای اتوماتیک برای بلند کردن بوم که بر روی دستگاه نصب شده است ، استفاده می شود.

راهبندهای خودرویی را برای کنترل شهرکت ، مراکز و سازمان های اداری و نظامی ، کنترل ورودی شهرها و ساختمان های مسکونی و تجاری و پارکینگ های طبقانی برای کنترل تردد و ثبت پلاک خودرو به منظور برقراری امنیت در محل استفاده می کنند.

راهبندهای خودرویی به سه گروه راهبندهای ستونی ، راهبندهای زنجیری و راهبندهای بوم دار تقسیم می کنند که هر یک از این راهبندها با توجه به نوع کاربرد نام گذاری شده اند.راهبندها با توجه به نوع سیستم محرکه آن ها به انواع راهبندهای الکترومکانیک و راهبندهای الکتروهیدرولیک تقسیم شده و از نوع راهبند الکتروهیدرولیک برای مکان های پر رفت و آمد بیشتر استفاده می شود .

از راهبندهای الکترومکانیک در مسیرهایی که تردد وسایل نقلیه و عابران پیاده کمتر است ، استفاده می شود.راهبندهای الکتروهیدرولیک نیز خود به نوع تردد نامحدود و تردد متوسط تقسیم می شوند که در نوع تردد نامحدود می توان با استفاده از تکنولوژی خاص میزان تردد و رفت و امد وسایل نقلیه و افراد را بدون وقفه و مداوم ایجاد کرد.

کاربردی ترین نوع راهبند کدام است؟

راهبند بوم دار،یکی از پرمصرف ترین و کاربردی ترین انواع راهبندهای موجود در بازار است.بوم راهبند همان تیرک یا میله ای است که جهت مسدود و بازگشایی مسیر به سمت بالا کشیده می شود.در مسیرهای پر تردد برای کنترل و برقراری امنیت بیشتر از این نوع راهبند بیشتر استفاده می شود.استفاده از بوم راهبند برای جلوگیری از عبور وسایل نقلیه غیرمجاز از راهبند می باشد و در درجه دوم امنیت مکان برقرار می شود.

با برخورد خودرو به بوم راهبند ، آسیب جدی به خودرو وارد می شود و همین موضوع باعث می شود که وسایل نقلیه به راحتی از راهبند عبور نکنند،برای راهبندهای بوم دار می توان سیستم و تجهیزات پیشرفته تری از جمله دستگاه های کارت خوان و پلاک خوان ، تگ خوان و سنسور و چشمی شناسایی خودرو از روی پلاک وصل کرد تا کنترل تردد وسایل نقلیه در مسیرهای پر رفت و آمد و شلوغ برای افزایش امنیت محیط ساده و آسان تر شود.

با استفاده از این سیستم ها در زمان و نیروی انسانی صرفه جویی فراوانی می شود و از هزینه های جانبی می کاهد.راهبندهای ستونی نوع دیگری از راهبندهای کنترل تردد وسایل نقلیه هستند که در زمین کار گذاشته می شوند.برای مسدود و بازگشایی مسیر راهبند به اندازه 30 سانت از زمین بیرون می آید و مسیر عبور وسایل نقلیه را می بندد و مانع عبور وسایل نقلیه می شود.از این نوع راهبند برای مراکز امنیتی و نطامی بیشتر استفاده می شودزیرا با برخورد خودرو به راهبند ستونی آسیب شدیدتری به خودرو وارد می شود ، به گونه ای که خودرو دیگر قادر به حرکت و ادامه مسیر نخواهد بود.

از نظر قیمت راهبند،راهبندهای ستونی به مراتب قیمت بالاتری از راهبند های بوم دار دارند و سیستم اکثر راهبندهای ستونی هیدرولیکی است و فاقد بوم راهبند هستند .راهبندهای اتوماتیک زنجیری نسبت به راهبندهای بوم دار امنیت بیشتری دارد .این نوع راهبند زنجیری را از سمت راست به چپ کشیده و تا ارتفاعی بالا آمده و مانع از عبور وسایل نقلیه و عابران پیاده می شود.

راهبندهای اتوماتیک به طور کلی نقش مهم و اساسی در کنترل تردد وسایل نقلیه و عبور و مرو آن ها دارند و با متصل کردن این نوع از راهبندها به سیستم کنترل تردد ،میزان رفت و آمد وسایل نقلیه و افراد مکانیزه می شود و نقش اپراتور و نیروی انسانی و خطای آن ها در این نوع راهبندها کاهش پیدا می کند.از مزیت های استفاده از سیستم مکانیزه کنترل تردد کاهش خطای انسانی و صرفه جویی در هزینه های جانبی است.

انواع بوم راهبند

بوم راهبند از جمله تجهیزات راهبند اتوماتیک است که قابلیت تنظیم را دارد و از کاربری آسان برخوردار است . اسم دیگر بوم ، میله راهبند برقی می باشد . برای ساخت انواع بوم راهبند از آلیاژ آلومینیوم استفاده می شود . به همین دلیل از استحکام و وزن پایینی برخوردار است . برای ساخت بدنه راهبند از فولاد گالوانیزه استفاده می شود ، به همین دلیل برابر رطوبت و ضربه مقاوم می باشد . به منظور راه اندازی راهبند اتوماتیک از سیستم متحرک استفاده می گردد . با استفاده از سیستم متحرک نیرو از طریق واحد هیدرولیک به بخش بوم راهبند منتقل شده و در نهایت حرکت راهبند سریع تر خواهد شد .

برای حفظ تعادل راهبند از وسیله ای به نام فنر تعادل استفاده می شود . این فنر به عنوان وزنه تعادل عمل می کند و با در نظر داشتن انواع میله با طول و وزن متفاوت ، میله را به حرکت در می آورد . برای منتقل نمودن برق به قسمت های مختلف راهبند از مرکز کنترل استفاده می شود . تمام فرمان های وارد شده از طریق مرکز کنترل به  راهبند اتوماتیک در کسری از ثانیه تجزیه و تحلیل شده و در نهایت بدون خطا اجرا خواهد شد .

متداول ترین نوع راهبند ، راهبند اهرمی می باشد که انواع بوم راهبند از اجزاء اصلی آن است . بوم راهبند ، میله ای است که با استفاده از دستگاه راهبند با گردش نود درجه در جهت عمودی ، مسیر را باز و بسته می نماید . البته انواع بوم راهبند توسط تولیدکنندگان مختلف تولید می شود . نوع دیگری از بوم راهبند وجود دارد که در هماهنگی با دستگاه راهبند با شکست نود درجه ای در قسمتی متناسب با ارتفاع محل نصب این امکان را به راهبند ها می دهد که تمام طول بوم به شکل عمودی نایستد ، در این صورت راهبند در مکان هایی که محدودیت ارتفاع وجود دارد قابل نصب خواهد بود .

به طور کلی بوم راهبند به دو بخش عمود ایستا و افق ایستا تقسیم بندی می شود . راهبند عمود ایستا به صورت عمودی تا ارتفاع مورد نظر قرار می گیرد و همین طور راهبند افق ایستا به موازات سقف یا المان محدود کننده ارتفاع به صورت افقی قرار می گیرد . با توجه به انواع مختلف راهبند و شکل هندسی که دارد ، شکل انواع بوم راهبند متفاوت می باشد .

پروفیل مورد استفاده در ساخت انواع بوم راهبند به طراحی و ساختار کلی راهبند وابسته است . یکی دیگر از اصلی ترین فاکتورها در بوم راهبند ، وزن آن می باشد . یکی دیگر از موارد مهم ، میزان تحمل بوم راهبند است . انواع بوم راهبند تولید شده توسط ایران راهبند با استفاده از آلومینیوم دست اول که فاقد ناخالصی های ذوب ساخته می شوند . برند ایران راهبند با توجه به تجربه هایی که طی این چند سال داشته بوم راهبند خود را به صورت گرد و دایره ای شکل طراحی و ساخته است تا حالت آیرودینامیکی قابل قبول و مطلوبی داشته باشد و در برابر فشار بادهای شدید از مقاومت بالایی برخوردار باشد . در اسن صورت علاوه بر سلامت انواع بوم راهبند ، سلامت دستگاه راهبند اتوماتیک تامین می شود .

انواع بوم راهبند تولید شده توسط شرکت ایران راهبند در برابر ضربات احتمالی مانند برخورد اجسام خارجی مقاومت دارند و هم چنین در برابر تصادفات جزئی ، آسیب حداقل و قابل چشم پوشی می بینند . با رنگ آمیزی بوم راهبند علاوه بر ایجاد زیبایی به قابلیت دیده شدن انواع بوم راهبند در تاریکی و روشنایی اضافه خواهد شد .

قیمت انواع بوم راهبند

در حوزه تولید انواع بوم راهبند عدم آگاهی و نداشتن اطلاعات کافی از اصول متالوژی فلزات گاهی مشاهده شده که وزن بوم های تولیدی با وزن دستگاه تطابق نداشته و در نهایت باعث کوتاه شدن عمر و به وجود آمدن مشکلات احتمالی در مدارهای راهبند خواهد شد .

قیمت انواع بوم راهبند با توجه به فاکتورهای انتخاب راهبند با کیفیت و مناسب ، بسیار معقول می باشد . توجه داشته باشید که بوم راهبند قطعه ای است که در بسیاری از موارد در معرض آسیب می باشد در صورتی که بوم راهبند از قیمت بالایی برخوردار باشد و یا در دسترس نباشد ، کل سیستم دستگاه راهبند اتوماتیک از بهره برداری افتاده و کارایی نخواهد داشت .

به منظور استفاده از راهبند توجه به نکات ایمنی و استفاده از ملزومات ایمنی راهبند به منظور برخورد احتمالی انواع بوم راهبند با ماشین ، بسیار مهم است . هم چنین به منظور کنترل تردد خودروها توصیه می کنیم از تجهیزات ایمنی مانند راهبند اتوماتیک استفاده نمایید . به یاد داشته باشید که بوم راهبند یا تیرک راهبند تنظیم پذیر است .

به منظور کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت ایران راهبند مراجعه نمایید . شرکت دیده بان گستر قائم (عج) با بیش از 15 سال سابقه درخشان در زمینه نصب راهبند اتوماتیک همواره می کوشد تا بهترین خدمات را به مشتریان عزیز ارائه دهد . به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع بوم راهبند می توانید از طریق خطوط ارتباطی موجود در وب سایت با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید .

خصوصیات بوم راهبند

بوم راهبند به دو بخش عمودی و افقی تقسیم می شوند، بخش عمودی بوم راهبند تا ارتفاع مورد نطر بالا می آید و بخش افقی به اندازه سقف محدود کننده در ارتفاع افقی قرار می گیرد . در اماکن و عناصر امروزی از بوم های تاشو یا همان راهبندهای تاشونده بیشتر استفاده می شود.راهبندهای کنترل تردد وسایل نقلیه و عابران به خاطر شکل خاص هندسی در طراحی قطعه های متصل به راهبند، شکل بوم ها متفاوت است.

بوم راهبند با توجه به طراحی و متناسب با ابعاد و ساختار کلی آن ساخته می شود و بر روی آن قرار می گیرد .مهم ترین پارامتر در راهبندهای بوم دار، وزن بوم راهبند است .دستگاه های راهبند برای وزن خاصی از بوم راهبند طراحی شده اند زیرا گشتاور تولیدی به وسیله راهبند میزان مشخص دارد و با توجه به طول مختلف از بوم گشتاور مختلف برای حرکت دادن در محدوده ایمن و مجاز استفاده می شود.

با رنگ آمیزی بوم راهبند می توان علاوه بر زیبایی، به دیده شدن بوم در روشنایی و تاریکی شب توسط خودروهای عبوری کمک کرد تا از خطر تصادف و برخورد شدید با بوم جلوگیری شود. رنگ امیزی بوم های راهبند با استاندارد و رعایت قوانین مورد تایید انجام می شود و برای بهبود شناسایی بوم در تاریکی و روشنایی از شبرنگ بر روی اهرم و بوم استفاده می شود.

قیمت بوم راهبند با توجه به پارامترهای مختلف که گفته شد سنجیده می شود و اغلب بوم های راهبند قابل دسترس و سالم برای استفاده در محل پر تردد استفاده می شود و در صورت عدم تطابق وزن بوم و دستگاه عمر راهبند کوتاه و مشکلات ان بیشتر خواهد شد.

قیمت بوم راهبند برقی
بوم راهبند برقی
بوم راهبند

بدون دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *